Visi mes žinome, jog norint jaustis sveikam ir išlaikyti puikią fizinę formą būtina reguliariai sportuoti. Tačiau ar žinote, kad mankštinti galima ne tik kūną, bet ir akis? Akių mankšta padeda sustiprinti akių raumenis, pageriną fokusavimą, akių judesius, stimuliuoja smegenų centrą reguliuojantį regėjimo funkciją. Nors ir nėra mokslinių tyrimų tiesiogiai įrodančių akių mankštos įtaką regėjimo kokybei, tačiau šie pratimai gali padėti išvengti regėjimo sutrikimų ateityje ir palaikyti gerą esamą akių būklę.
1. Kaip pasiruošti akių mankštai
Visų pirma reikėtų apie tai pasikalbėti su akių gydytoju. Nors moksliškai nėra pagrįsta, kad pratimai akims gali pagerinti regėjimą, tačiau bet kokiu atveju pasielgsite teisingai jei pasitikrinsite esamą akių būklę ir apsilankysite pas gydytoją oftalmologą. Tik specialistas jums gali atsakyti į klausimus ar viskas gerai su jūsų regėjimu, ar turite kažkokių problemų į kurias reikėtų atkreipti dėmesį. Prieš atlikdami šiuos akių pratimus būtinai paklauskite savo gydytojo ar akių mankšta jums nepakenks. Atminkite, akių mankšta negali išgydyti akių ligų ar kitų su regėjimu susijusių problemų pavyzdžiui trumparegystės, toliaregystės ar astigmatizmo (susiliejusio vaizdo dėl lęšiuko sustandėjimo). Dauguma akių gydytojų skeptiškai žiūri į teiginius apie tokią akių mankštą apie kurią sakoma „po to jums nebereikės nešioti akių“. Jei jūsų akys sveikos ir pabandysite šiuos pratimus akims, nieko blogo tikrai neatsitiks, tačiau sergantiems katarakta, nematantiems viena akimi, pacientams po lęšiuko operacijos tokių pratimų tikrai reikėtų vengti arba būtinai pasikonsultuoti su gydytoju.
2. Uždenkite akis delnais ir lengvai spaustelėkite. Šis pratimas stimuliuoja ne tik akis, bet ir smegenis. Užmerkus akis ir švelniai jas paspaudus, susikaupusios ašaros pasiskirstys ant akies obuolio ir jas atpalaiduos.
Atsisėskite patogiai ant kėdės. Patrinkite rankas kol jos sušils. Užmerkite akis ir uždenkite delnais, nespauskite akių, neuždenkite nosies, palikite tarpą kad galėtumėte laisvai kvėpuoti. Labai svarbu, kad per tarpus tarp pirštų į akis nepatektų šviesa, kuri gali sudirginti akis. Sukoncentruokite visą dėmesį į tamsą ir atsipalaidavimą. Kvėpuokite lėtai, giliai, galvokite apie ką nors pozityvaus, stenkitės išlikti ramus, prisiminkite gamtą, įsivaizduokite jūrą, ežerą ar kalnus. Kai nebematysite nieko, tik tamsą, patraukite delnus nuo akių. Kartokite procedūrą keletą kartų išlaikydami uždengtas akis po tris ar daugiau minučių.
3. Masažuokite akis. Tai pagerins kraujo cirkuliavimą ne tik akyse, bet ir kitose veido srityse, taip paruošite akis mankštai. Paruoškite šiltą ir šaltą kompresą. Sudrėkinkite vieną rankšluostį šiltame vandenyje, kitą – šaltame.Šiltu rankšluosčiu uždenkite veidą, po trijų minučių pakeiskite jį šaltame vandenyje sudrėkintu rankšluosčiu. Tai galima daryti daug kartų, svarbiausia visuomet procedūrą baikite šaltu kompresu. Temperatūrų skirtumas suaktyvina vazokonstrikciją ir vazodilataciją (kraujagyslių susiaurėjimą ir išsiplėtimą), šie fiziniai pokyčiai stimuliuoja veido odą ir akis.
Atlikite viso veido masažą. Sudrėkinkite rankšluostį šiltame vandenyje. Rankšluosčiu įtrinkite kaklą, kaktą, skruostus, tuomet pirštų galiukais švelniais masažuokite kaktą ir užmerktas akis.
Atlikite akių vokų masažą. Visų pirma švariai nusiplaukite rankas, tuomet sukamaisiais judesiais masažuokite akių vokus pirštų galiukais 1-2 minutes. Darykite tai švelniai, spauskite ne per stipriai bet ir ne per silpnai, kad tai nebūtų panašu į bereikšmį akių patrynimą.
4. Stiprinkite akių fokusavimo funkciją iš arti ir toli. Šie pratimai stiprina akių raumenis ir padeda išlaikyti gerą regėjimą. Galite sėdėti ant kėdės arba atsistoti prieš vienspalvę sieną. Iškelkite nykštį prieš akis apie 30 cm nuo nosies ir stenkitės sufokusuoti vaizdą. Tą patį padarykite ir koncentruodami dėmesį į daiktus esančius aplink jus 2-3 metrų atstumu. Pratimą tęskite 10-15 sekundžių.
Po to bandykite sukoncentruoti dėmesį į daiktus nutolusius nuo jūsų 5 metrus. Koncentruokite dėmesį taip pat po 10-15 sekundžių. Po to vėl pradėkite viską nuo pradžių koncentruodami žvilgsnį į savo nykštį. Šį pratimą pakartokite 5 kartus.
5. Išbandykite vaizdo priartinimo pratimus akims. Tai labai geras pratimas akims, nes jo metu visą laiką reikia kontroliuoti žvilgsnį į objektus nutolusius nuo jūsų skirtingais atstumais. Atsisėskite patogiai. Ištieskite ranką su iškeltu nykščiu į viršų taip lyg keliautumėte autostopu.
Sutelkite visą dėmesį į nykštį, tuomet artinkite jį link akių kol nykštys priartės prie veido per 8 centimetrus. Galite šį pratimą pakartoti 3 ir daugiau kartų viena kartą per savaitę. Šiam pratimui galite panaudoti ir pieštuką ar rašiklį. Ištieskite ranką visu ilgiu ir veskite pieštuką link akių tol kol nebegalėsite sufokusuoti vaizdo.
6. Pieškite akimis erdvines figūras. Tai puikus būdas fiziškai kontroliuoti akių judesius.
Nupieškite akimis skaičių 8 ant grindų. Jis turėtų būti nutolęs nuo jūsų per 2 metrus, tuomet lėtai akimis sekite skaičiaus linijos vingius į vieną puse, o po to į kitą pusę.
Išbandykite ritmiškus akių judesius. Tai padeda stiprinti ne tik akis, bet ir akių ir rankų tarpusavio koordinaciją.
7. Pratimas – supynės. Šis pratimas leidžia išmėginti smegenų sugebėjimą koncentruoti akių dėmesį ir rankų judesius tuo pačiu metu. Atsistokite prieš tvorą ar bet kurį kitą objektą, kuris turi vertikalias pasikartojančias linijas ir stenkitės sukoncentruoti dėmesį į objektus esančius už tvoros. Atsipalaiduokite, perkelkite kūno svorį nuo vienos kojos kitai. Kvėpuokite vienodai, ramiai. Nepamirškite mirksėti užsiėmimo metu. Tęskite šį pratimą 2-3 minutes.
8. Žiūrėjimas ratu. Šis pratimas padeda gerinti periferinį regėjimą. Koncentruokite dėmesį į objektus esančius tolumoje ant žemės ar šiek tiek pakilusius nuo žemės.
Tokį patį pratimą galite atlikti ir siūbuodami žvilgsniu. Stebėkite tuos pačius objektus, tačiau tuo pačiu atkreipkite dėmesį į tai kas vyksta aplink, taip lavinamas periferinis regėjimas. Šiam pratimui skirkite 2-3 minutes.
9. Tiesaus žvilgsnio pratimai akims. Žvelkite į skirtingus objektus nuolat keisdami kryptis.
Stovėkite arba sėdėkite tiesiai. Žiūrėkite į priekį, nejudindami galvos, pasižiūrėkite į kairę, sukoncentruokite dėmesį į vieną objektą. Padarykite tą patį pasižiūrėję į dešinę. Atlikite greitus akių judesius į kairę ir į dešinę 5 artus. Pakartokite visą šį pratimą 3 kartus.
Nejudindami galvos nukreipkite žvilgsnį žemyn. Sukoncentruokite žvilgsnį į tai ką matote prieš akis. Pasižiūrėkite į viršų, įsižiūrėkite į objektą kurį matote. Pakartokite šį pratimą 3 kartus.
Nejudinkite galvos, žiūrėkite tiesiai. Tuomet žvilgtelkite žemyn ir į kairę. Sukoncentruokite žvilgsnį į tai ką matote prieš akis, tuomet nukreipkite žvilgsnį aukštyn į dešinę pusę. Pakartokite šį pratimą atvirkštine tvarka, pakartokite 5 kartus.
Akių mankštą baikite pratimu su delnais, taip užbaigti mankštą derėtų visada. Akių mankštos pabaigoje geriausia ramiai atsisėsti, užsimerkti ir pabūti tamsoje. Leiskite akims nurimti ir pailsėti po intensyvios mankštos.