Blog'as

Kontaktiniai lęšiai žiemą - ką reikėtų žinoti?

Kontaktiniai lęšiai žiemą - ką reikėtų žinoti?Iškritus pirmajam sniegui ir spustelėjus šaltukui kontaktinių lęšių nešiotojai susirūpina, mat šaltuoju metų laiku ši korekcijos priemonė reikalauja kiek daugiau dėmesio. Šiuo sezonu prie okulistų kabinetų išsirikiuoja gerokai daugiau kontaktinių lęšių nešiotojų, palyginti su kitais metų laikais. Žiemą akys sausėja, ašaroja, jos jautrios, dažniau juntamas diskomfortas. Ar tai veiksniai, kurie rodo, jog žiemą turite atsisakyti kontaktinių lęšių? Tikrai ne! Tik svarbu šaltuoju metų laiku juos tinkamai prižiūrėti ir laikytis tam tikrų patarimų bei rekomendacijų. Apie jas – toliau tekste...

Esminė problema – sausėjančios akys

Ar pastebėjote, kad šaltuoju metų laiku akys linkusios labiau sausėti? Net ir puikiai matantiems tai tampa problema, o kontaktinių lęšių nešiotojai jaučia dar didesnį diskomfortą. Kodėl žiemą akys sausėja intensyviau? Šaltis ir sausas oras – du akių priešai ir abu jie kėsinas į mūsų akis žiemą. Lauke akis sausina šaltis, o patalpose šildymo sezono metu oras dažniausiai yra sausas, todėl akys labiau sausėja. Pastarąją problemą reikėtų spręsti papildomai drėkinant patalpų orą, juo labiau jei esate kontaktinių lęšių nešiotojas.

Organizmas, reaguodamas į aplinkos poveikį, ašarų ima gaminti daugiau, todėl akys ašaroja. Bet kai nešiojate kontaktinius lęšius, tai pastebėjote, kad tai nelabai ką tepadeda, nes toks ašarojimo poveikis yra trumpalaikis ir akys greitai vėl išsausėja.

Tiesa, reikia paminėti ir ašarų funkciją – saugoti akis nuo infekcijų ir valyti akių paviršių. Vadinasi, ašarų kiekiui sumažėjus akių apsauga nuo infekcijų taip pat mažėja. Todėl kai nešiojate kontaktinius lęšius, turite ypač rūpintis jų dezinfekavimu, valymu, priežiūra, griežtai laikantis visų nurodymų. Higiena – jai turite skirti ypatingą dėmesį. Jei žiemos metu jaučiate didesnį diskomfortą, jokiu būdu nenešiokite lęšių ilgiau nei nurodytas jų nešiojimo laikotarpis, o dar geriau – keiskite, jei turite galimybę, dažniau. Trečias aspektas, kai vargina sausėjančios akys, – pasirinkite kokybiškus kontaktinius lęšius, savo sudėtyje turinčius daugiau vandens, kuo minkštesnius ir pasižyminčius didesniu deguonies laidumu. Dėl lęšių parinkimo konkrečiai Jums būtinai kreipkitės į specialistą.

Žiemą į pagalbą – akių lašai

Jei nešiojant kontaktinius lęšius žiemą jaučiate ašarojančias ir greit išsausėjančias akis, ypač didelį akių sausumą, taip pat jo sukeltą dirglumą, deginimo pojūtį ir kitokį diskomfortą, naudokite specialius akių lašus. Jie drėkins akis ir iki minimumo sumažins ar visai panaikins sausumą akyse.

Dažniau pakeiskite akiniais

Jei naudojate lašus akims ir nešiojate kokybiškus, Jums tinkančius lęšius, bet vis tiek šaltis išsausina akis, tuomet kartais keiskite lęšius akiniais. Žinoma, lęšiai daug patogiau ir kai nešiojate juos apie akinius nė galvoti nenorite, bet kartais jie tikrai gali padėti. Pakeiskite lęšius akiniais, kai žiūrite televizorių, naudojatės kompiuteriu ar daug laiko praleidžiate su išmaniuoju telefonu, taip pat kai skaitote. Būtinai išsiimkite kontaktinius lęšius nakčiai.

Mirksėkite ir mankštinkite akis

Klausiate, kaip mirksėjimas gali padėti? Mirksint intensyviau drėkinamos akys. Tikriausiai nė nepastebėjote, kad kai ilgai dirbate kompiuteriu, intensyviai į kažką įsižiūrite, nė nemirksite ar tai darote gerokai rečiau. Todėl nuolat sau priminkite, kad reikia dažniau mirksėti sąmoningai.

Akių mankšta – efektyvi pagalba akims ne tik šaltuoju metų laiku. Yra daugybė pratimų akims, todėl tikrai kiekvienas rasite tai, kas bus priimtiniausia Jums. O geriausia, kad daugelis pratimų reikalauja vos kelių minučių. Pavyzdžiui, vienas paprasčiausių pratimų, bet teikiantis didžiulę naudą – nueikite prie lango (ar pasisukite į langą, jei esate šalia) ir raskite akimis objektą tolumoje (pavyzdžiui, parduotuvę, kelio ženklą, iškabą), įsižiūrėkite į jį maždaug dešimčiai sekundžių. Tada nukreipkite žvilgsnį į objektą šalia Jūsų, pavyzdžiui, ranką, gėlę ant palangės ir kt. Pakartokite šį pratimą bent 2–3 kartus.

Žiema ir virusai

Žiemą siaučia virusai – tai ne paslaptis. Sloguojant, sergant gripu ar kitomis peršalimo ligomis, matyt pastebėjote, akys labiau ašaroja. Todėl jei susirgote, kontaktinius lęšius pakeiskite akiniais, kol pasveiksite. Pirma, sumažinsite ašarojimo keliamą diskomfortą. Antra, sumažinsite riziką „pasigauti“ akių infekciją.

Mityba: ką valgote?

Atrodo, kaip mityba susijusi su sausėjančiomis akimis? Remiantis tyrimais, sausumas akyse sietinas su omega 3 riebalų rūgščių stoka. Todėl žiemą į savo mitybos racioną įtraukite daugiau natūralių produktų, savo sudėtyje turinčių omega 3 rūgščių: lašišos, skumbrės, tuno ir kt. Jei nemėgstate tokių maisto produktų, alternatyva – daug omega 3 riebalų rūgščių turintys kokybiški maisto papildai.

Šaltis deformuoja lęšius: mitas ar tiesa?

Gal esate girdėję sklandantį mitą, kad didelis žiemos šaltis gali deformuoti kontaktinius lęšius? Specialistų teigimu, šis mitas visiškai nepagrįstas. Net ir esant dideliam šalčiui akių paviršius neatšąla ir išlieka šiltas. Maža to, akis saugo vokai, blakstienos, todėl šaltis tikrai neprasiskverbia ir kontaktinių lęšių nedeformuoja.

Dar keli patarimai

Kai nešiojate kontaktinius lęšius, nepamirškite ir akinių nuo saulės net žiemą. Saulė intensyviausia sausio–kovo mėnesiais, todėl šiuo laikotarpiu akis saugokite akiniais. 

Kai būnate su kontaktiniais lęšiais, netrinkite akių, mūvėdami pirštines. Suprantama, žiemą akys gausiai ašaroja, tačiau drauge ir sausėja, todėl diskomfortas akyse gali skatinti tai daryti, tačiau prisiminkite, kad liesdami akis mūvėdami pirštines labai didinate infekcijos riziką.

Naujienlaiškis

Užsisakykite naujienlaiškį ir gaukite geriausius pasiūlymus pirmi.

Verta paskaityti