Ar žinojote, kad liepos 12 diena yra skirtingų spalvų akių diena? Galbūt nė nepagalvojote, kad maždaug 1% pasaulyje gyvenančių žmonių turi skirtingų spalvų akis.
Kas yra “heterochromija”?
Būklė, kai kieno nors akių rainelių spalva kiekvienoje akyje yra skirtinga vadinama heterochromija. Spalvos gali skirtis nežymiai, arba gali būti visiškai skirtingos. Bet kuriuo atveju, heterochromija paprastai nėra kenksminga ir neturi įtakos regėjimo kokybei.
Hetrochromija gali būti trijų tipų, kurie gali skirtingai paveikti jūsų akies rainelės išvaizdą.
Kaip išsivysto heterochromija?
Heterochromija gali būti arba išsivysčiusi gimstant (įgimta), arba įgyta. Daugumos tokių žmonių šeimoje yra ne vienas šeimos narys su šia būkle, net jei ji išsivysto ankstyvame amžiuje ji vis tiek laikoma įgimta. Įgyta heterochromija gali išsivystyti dėl sužeidimo arba ligos, tačiau dėl to regėjimas nesuprastėja. Jei bet kuri, jūsų rainelės dalis, pakeitė spalvą apsilankykite pas okulistą, vien tam, kad būtumėte tikri, kad esate sveiki.
Kodėl išsivysto heterochromija?
Jūsų akių spalvą nulemia jūsų genų įvairovė, tačiau heterochromija išsivysto dėl pigmento, vadinamo melaninu koncentracijos ir pasiskirstymo. Nuo melanino taip pat priklauso jūsų odos spalva, o taip pat jo galima aptikti ir jūsų plaukuose. Yra žinoma, kad mėlynose akyse melanino aptinkama mažiausiai, tuo tarpu rudose akyse jo aptinkama daugiausiai, taigi, heterochromija išsivysto tada, kai vienoje akyje yra daugiau arba mažiau melanino nei kitoje akyje.
Kam išsivysto heterochromija?
Kaip jau minėjome, tik 1% pasaulio populiacijos turi heterochromiją, įskaitant įžymybes tokias, kaip Kate Bosworth, Christopher Walken, Henry Cavil ir Mila Kunis. Šių aktorių populiarumas padėjo suformuoti žmonių požiūrį į heterochromiją, kaip į egzotišką ir kerintį bruožą.
Galbūt esate matę David Bowie nuotraukas ir susimąstėte, kodėl jo pavardės nėra prie prieš tai išvardintų įžymybių. Daugelis galvoja, kad garsus dainininkas, aktorius ir artistas turi heterochromiją, tačiau iš tiesų jo būklė vadinama anizokorija. Anizokorija pasireiškia tuomet, kai akių vyzdžiai yra skirtingų dydžių, o tai sukelia iliuziją, kad akys yra skirtingų spalvų. D. Bowie gimė mėlynakiu, tačiau peštynių su mokyklos draugu, dėl mergaitės, metu jis gavo smūgį, kuris sukėlė jam anizokoriją. Nesijaudinkite, peštukai kažkuriuo gyvenimo metu susitaikė, kai jo oponentas George Underwood sukūrė albumo viršelį D. Bowie albumams „Hunky Dory“ ir „Rise and Fall of Stardust“ !
... Ir galiausiai
Heterochromija išsivysto ne vien tik žmonėms. Ji gan dažnai pasireiškia tam tikrų veislių šunims, pvz. sibiro haskiams, borderkoliams ir Šetlando aviganiams, taip pat ir kai kurioms katėms.