Po apsilankymo pas okulistą, jūsų regėjimo patikrinimui, greičiausiai gausite popierinį lapelį su jums paskirtų kontaktinių lęšių receptu. Šis receptas susideda iš techninių santrumpų, nurodančių, išskirtinius jūsų akių korekcinius parametrus. Kontaktinių lęšių recepto formulė nurodo reikiamų lęšių tipą, kuris reikalingas norint išgauti reikiamą refrakcijos paklaidos kiekį, tam, kad galėtumėte normaliai matyti. Suprasdami terminus ir santrumpas, galėsite nesunkiai perskaityti kontaktinių lęšių receptą.
Įprastų lęšių receptas
Susiraskite savo receptą. Kai jūsų okulistas po vizito duos rašytinius atsakymus apie jūsų akių būklę, ji/jis išduos jums ir receptą, kuris pateikiamas grafiko ar lentelės forma jūsų akių priežiūros dokumentuose. Nors yra standartinė recepto forma, grafiko stulpelių ar ašies atvaizdavimas gali skirtis, priklausomai nuo jūsų gydytojo įpročių.
Įsitikinkite, kad žiūrite į savo kontaktinių lęšių, o ne akinių receptą. Taip užsitikrinsite, kad tiksliai žinote, kokius lęšius ketinate įsigyti. Abiejose lentelėse gali būti panašių santrumpų, tačiau skaičiai gali skirtis.
Atpažinkite bendrąją informaciją. Lietuvos Respublikos Sveikatos Apsaugos Ministro Įsakymu, visuose kontaktinių lęšių receptuose rekomenduojama pateikti tam tikrą pagrindinė informaciją apie okulistą, skiriantį lęšius, ir pacientą, kuriam jie išrašomi. Turi būti nurodytas paciento vardas, apžiūros data, recepto išdavimo data, recepto galiojimo pabaiga ir okulisto vardas, adresas, telefono numeris.
Taip pat recepte turi būti pateikta informacija apie lęšių stiprumą ir visi specialūs nurodymai arba gamintojo reikalavimai.
Supraskite pagrindines sąlygas. Kiekviename kontaktinių lęšių recepte yra atskirai nurodomas kiekvienos akies, tinkamas lęšio stiprumas. Recepte galite pastebėti vartojamą terminą "oculus dexter" arba santrumpa "OD". "OD" yra lotyniškas terminas nurodantis dešinę akį. Terminas "oculus zinister" arba "OS" reiškia, kairė akis. Jei abejoms akims tinka tas pats receptas, pamatysite terminą "oculus uterical" arba "OU", tai reiškia, kad receptas tinkamas abejoms akims.
Dauguma terminų, esančių kontaktinių lęšių recepte, matuojami dioptrijomis - lęšio laužiamosios galios vienetas, kuris yra tolygus atvirkštiniam židinio nuotolio dydžiui metrais. Terminas dioptrija dažnai trumpinamas kaip "D".
Raskite "galia" (PWR) arba "sfera" (SPH). Šie skaičiai paprastai yra nurodomi pirmiausiai šalia "OD" ir "OS" eilučių ar stulpelių. Jie nurodo korekcijos jėgą, reikalingą konkrečiai akiai, arba, jei yra "OU", abejoms akims.
Pvz, jei laukelyje po "OD" nurodoma -3,50 D, tai reiškia, kad jūsų dešinei akiai nustatyta 3,5 dioptrijų trumparegystė. Jei laukelyje po "OD" nurodoma +2,00, tai reiškia, kad dešinei akiai nustatyta 2,00 dioptrijų toliaregystė.
Dažnai pasitaiko, kad dešinei ir kairei akiai reikalinga skirtinga korekcija. Jei pastebėsite terminą "PL", kuris yra termino"Plano" sutrumpinimas, tai reiškia, kad skaičius yra 0 ir šiai akiai nereikia jokios korekcijos.
Bazinė kreivė (BC). Šis terminas nurodo, kaip lęšis turėtų būti išgaubtas vidinėje pusėje. Tai matuojama tam , kad lęšis puikiai tiktų jūsų akiai ir atitiktų ragenos formą. Skirtingai nei daugelis kitų skaičių, šis skaičius išreiškiamas milimetrais.
Šis skaičius dažniausiai svyruoja nuo 8 iki 10. Kuo mažesnis skaičius šiame stulpelyje ar eilutėje, tuo labiau bus išgaubtas lęšis. Pati populiariausia bazinė kreivė yra 8.6
Diametras (DIA). Diametras yra matmuo, matuojamas tiesia linija per lęšio centrą. Šis matmuo leidžia jūsų kontaktinių lęšių gamintojui sužinoti, kokio dydžio lęšių reikia, kad jie tiktų jūsų akims. Kaip ir "BC", "DIA" taip pat matuojamas milimetrais. Populiariausias diametras yra 14.20
Tai labai svarbus matmuo, jei jis neteisingas, lęšiai gali sudirginti ar subraižyti akis.
Išsirinkite tinkamą prekinį ženklą. Kai kurie okulistai visada nurodo, kokie kontaktinių lęšių prekiniai ženklai labiausiai atitinka paciento poreikius.
Iššifruokite lęšio lygtį. Kartais jūsų kontaktinių lęšių recepte gali būti parašyta paprasta lygtis. Paprastai lygtis būna tokia: +/- sfera / galia +/- cilindras x ašis , bazinė kreivė "BC" = diametras DIA = skaičius. Pavyzdžiui: + 2.25-1.50x110, BC = 8.8 DIA = 14.0.
Jei nesate tikri, kaip tiksliai suprasti lęšio lygtį, paprašykite savo gydytojo jums paaiškinti. Arba galite atsiųsti recepto kopiją į [email protected]
Cilindras (CYL). Yra tam tikrų skaičių, kurie ne visada įrašyti jūsų recepte. Jei kenčiate dėl astigmatizmo, kuris pasitaiko gana dažnai, pamatysite papildomą stulpelį ar eilutę su užrašu "CYL". Šis skaičius nurodo jūsų astigmatizmo lygį, išmatuotą dioptrijomis.
Astigmatizmas dažniausiai atsiranda dėl nereguliarios ragenos formos, bet jį taip pat gali sukelti ir netaisyklingos formos akies lęšis.
Neigiamas skaičius nurodo trumparegį (miopinį) astigmatizmą, o teigiamas skaičius reiškia, kad jums toliaregis (hiperopinis) astigmatizmas.
Ašis (AXIS) skaičių. Ašis - tai matmuo, apskaičiuotas laipsniais, kuris išreiškia, kokiu kampu turi išsilenkti šviesa, tam, kad būtų ištaisyta nereguliari ragenos forma. Tai yra esminis matmuo, reikalingas, kad jūsų "CYL" veiktų tinkamai.
Šis skaičius bus didesnis, pvz., 090 arba 160, priklausomai nuo to, kaip turi būti nukreiptas "CYL".
Adadacija (ADD). Kartais jums gali reikėti bifokalinių/multifokalinių kontaktinių lęšių. Jei taip yra, jūsų recepte bus stulpelis arba eilutė su prierašu "ADD", tai yra skaičius, nurodantis kiek lęšis turi būti pritaikytas prie bifokalinių lęšių. Tačiau kartais gali būti parašytos ir šios reikšmės: “LOW”, “MED”, “HIGH” arba "+1.00", "+2.00", "+3.00".
Spalva (COLOR). Gali būti, kad jūsų recepte yra terminas "spalva". Tai laukas, kuriame nurodoma, ar pageidaujate tam tikros kontaktinių lęšių spalvos, norėdami paryškinti savo akių spalvą. Ten taip pat galima nurodyti išskirtinius kontaktinius lęšius, pvz., "katės akys" ar kokią kitą lęšių ypatybę.
Galimos ypatybės priklausys nuo jūsų pasirinkto gamintojo siūlomo asortimento. Pasikonsultuokite su savo okulistu, kokie galimi pasirinkimai, pagal dabartinę jūsų akių būklę.
Jei jūsų lęšių receptas yra kitoks, atsiųskite į [email protected] ir mes būtinai jį aprašysime.